Haber / Arabada Çocuk Güvenliği Nasıl Sağlanır - izmir rent a car 


BİZDEN HABERLER - izmir araç kiralama

Arabada Çocuk Güvenliği Nasıl Sağlanır - izmir rent a car

Arabada Çocuk Güvenliği Nasıl Sağlanır - izmir rent a car

Arabada Çocuk Güvenliği Nasıl Sağlanır - izmir rent a car

Bir şeyler öğrenerek büyüyen çocukların güvenlikleri ve sorumlulukları tamamen ebeveynlere aittir. Gün içerisinde çocuklarla beraber arabada seyahat edilmektedir. Bazen de araba ile uzun yola çıkma gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Böyle durumlarda çocuk güvenliğinin sağlanması konusunda ebeveynler bilinçli olmalı ve bilinçli davranmalıdırlar.

 Oto Koltuğu

            İlk olarak çocuğun boyu ve kilosu bilinmelidir. Daha sonra çocuğun kilosuna ve boyuna uygun bir oto koltuğu seçilmelidir. Oto koltuğu son derece titizlikle seçilecek kadar önem arz etmektedir. Seçilecek oto koltuğu çocuğun yaşına, boyuna, kilosuna ve kullanılacak arabaya uygun olmalıdır. Donanımı eksiz ve yetersiz olan oto koltuklar çocuk güvenliğini tam sağlamayacaktır.

 Ön Koltuk Riski

            Çocukların hemen hepsinde ön koltuğa oturma hatta şoför kucağına oturma gibi istekleri bulunmaktadır. Çocukların istekleri ebeveynler için önemlidir fakat çocukların güvenliği onların isteklerinden daha önemli olmalıdır. Çocuklar ön koltukta oturmak istediklerinde ebeveynler, olası tehlikelerden çocuğa bahsederek ön koltuğa oturma isteklerini reddetmelidirler. Ön koltukta kucağa oturtulan çocuk olası bir kaza durumda hava yastıklarının açılması ile birlikte boğulma riski ile karşı karşıya kalabilmektedir. Uzmanların bu konudaki görüşleri ise çocukların 12 yaşına kadar ön koltuğa oturmaması tarafındadır.

 Çocuklar Yalnız Bırakılmaz

            Çok kısa bir süreliğine olsa dahi çocuklar arabada asla yalnız bırakılmamalıdır. Çocukların araba konusundaki düşünceleri çok farklıdır. Onlar arabayı sadece somut düşünürler ve arabanın tehlikelerini düşünemezler. Araba içinde yalnız kalan çocuk, arabayı inceleme fırsatı bulduğunu düşünerek arabayı hareket ettirmek isteyecektir. Arabada çocukların yalnız kalması onların güvenliği için sağlıklı olmayacaktır.

            Bunların dışında çocukların emniyet kemerleri onları rahatsız etmeyecek şekilde takılmalıdır. Emniyet kemerinin çok sıkıldığı durumlarda çocuk rahat edemez ve emniyet kemerini sökmeye çalışır. Bütün bunları göz önünde bulundurarak çocukla beraber seyahat edilebilir. 


Haber Tarihi: 02-2018