Haber / Benzinli ve Dizel motorlar arasındaki farklar - izmir oto kiralama 


BİZDEN HABERLER - izmir araç kiralama

Benzinli ve Dizel motorlar arasındaki farklar - izmir oto kiralama

Benzinli ve Dizel motorlar arasındaki farklar - izmir oto kiralama

Benzinli ve Dizel motorlar arasındaki farklar - izmir araç kiralama

Benzinli motor ve dizel motor arasındaki farkın ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Dizel motor çalışırken duyduğunuz gürültü farkının yanı sıra, daha büyük bir fark var.

Dizel bir motorda yakıt, bir enjektör memesi ile yanma odasına püskürtülür. Her odadaki hava, ateşlemeye yetecek kadar sıcak olacak şekilde aşırı yüksek basınç altında yerleştirilmelidir. Dizel kendi başına yanıcı değildir, bu yüzden bir çeşit kuvvet altına alınmalıdır.

Birçok kişi, motoru ısıtmak için arabayı sürmeden önce kontağı açar. Bu aşırı soğuk hava koşullarında faydalı olabilir. Anahtarın ateşleme sistemine çevrilmesi tüm sürecin başlangıcıdır. Anahtar çevrildikten sonra, yakıtlar büyük basınç altında silindirlere enjekte edilir. Bu, havanın kendi başına ısınmasına izin verir.

Dizel motorların önceki versiyonları, gazların verimli bir sürüş için ısınmasını sağlamak için kızdırma bujilerine ihtiyaç duyuyordu. Günümüzde, gazlar ya da hava, bujilerin daha önce olduğu kadar hızlı bir şekilde ısınmasını sağlamaktadır, ancak bu tıkaçlar emisyonları kontrol etmek için hala mevcuttur.

Dizel yakıt daha sonra enjektör memelerine ulaşmadan temizlenecek filtrelerden geçecektir. Bu tür yakıtlarda kirlenme yaygın olduğu için filtreleri korumak gerekir ve tıkanma meydana gelebilir.

Yakıt enjektöründe, yakıtı silindirlere bırakırken yüksek ve sabit bir 23 500 psi basınç uygulanmalıdır. Yakıt, Motor Kontrol Ünitesi (ECU) ile odalara püskürtülür. Bu ECU, püskürtme işlemi için uygulanması gereken basıncı belirleyecektir.

Çoğu dizel motorda daha fazla güç ve basınç için bir turboşarj vardır. Turboşarj ayrıca bir döngüde kullanılan yakıt miktarından da tasarruf sağlar. Bir turboşarj takılıyken, dizel motorun gücü yüzde kırkdan fazla arttı.

Dizel, (düşük sıcaklıkta tutuşan) kerosenden, yağdan (hareketi etkileyebilecek her türlü oluğu yağlar ve mühürler), (düşük ateşleme sıcaklığına sahip olan) eterden ve genellikle Amil Nitrat olan bir ateşleyici geliştiriciden oluşur.

Dizel motorun olması uzun vadede sizin için daha ucuz olabilir. Lastikler bu tür bir motordan büyük ölçüde etkilenmeyebilir, ancak daha fazla yakıt tasarrufu sağlamak için lastiklerin uygun şekilde şişirildiğinden emin olun.

izmir oto kiralama da hem dizel hem benzinli araçları bulmanız mümkündür. Ayrıca hiçbir şekilde araç arızaları sizi ilgilendirmez ve hiçbir zaman sizi araçsız bırakmayız. Araçlarımızın tümü full kaskolu araçlardır.


Haber Tarihi: 03-2018